Letnie Studium Esperanta

Nitra (Słowacja), 12-20 lipca 2019
Tłumaczenie na język polski jest kompletne w 93%. Wszystkie aktualne informacje dostępne są w Esperanto oraz .

Jak dojechać

W celu zapoznania się ze wszystkimi połączeniami kolejowymi oraz międzymiastowymi autobusami na Słowacji, a także między Słowacją a państwami sąsiadującymi, skorzystaj z tej bardzo przydatnej strony cp.sk. Znajdziesz na niej dokładne informacje o połączeniach dostępne w języku słowackim, a także angielskim i niemieckim (istnieje możliwość zmiany języka na dole strony). Jeżeli posiadasz legitymację studencką, zabierz ją ze sobą i okaż podczas zakupu biletów: często możesz otrzymać zniżkę.

Jak zmienić język strony cp.sk

Samolotem

Najbliższym międzynarodowym portem lotniczym jest lotnisko w Bratysławie (Letisko M. R. Štefánika, BTS). Innym dogodnym rozwiązaniem jest lotnisko w Wiedniu (Flughafen Wien-Schwechat, VIE), które znajduje się nieopodal Bratysławy. Istnieje również możliwość przylotu do Budapesztu (Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, BUD). Wiele linii lotniczych (Ryanair, Wizz Air, Transavia) oferuje tanie loty na wymienione lotniska.

Przydatnymi portalami do wyszukiwania lotów oraz porównania cen linii lotniczych są Kiwi.com i Skyscanner.

Autobusem

Przedsiębiorstwa RegioJet i FlixBus oferują międzynarodowe połączenia między Nitrą a wieloma europejskimi miastami. Do Wiednia i Bratysławy można dostać się również przez Eurolines.

Z Bratysławy do Nitry

Najlepszą metodą przejazdu do Nitry z Bratysławy są autobusy: są one częste (wiele połączeń w ciągu godziny), kosztują około 4 €, a podróż trwa w przybliżeniu godzinę i 15 minut. Bilet można zakupić bezpośrednio u kierowcy. Na cp.sk wyszukaj połączenia z “Bratislava” do “Nitra”.

Istnieją również bezpośrednie autobusy z lotniska w Bratysławie do Nitry, jednakże nie są one tak częste, jak z dworca autobusowego. Na cp.sk wyszukaj połączenia z “Bratislava,,letisko” do “Nitra”.

Pociągiem

Z Bratysławy do Nitry

Autobusy są bardziej dogodną metodą podróży z Bratysławy do Nitry. Jeżeli mimo to preferujesz przejazd pociągiem, jest to możliwe, ale wymaga przynajmniej jednej przesiadki. Na cp.sk wyszukaj połączenia z “Bratislava” do “Nitra”.

Bezpłatnie pociągi na Słowacji

Na Słowacji osoby wielu kategorii mogą skorzystać z bezpłatnych pociągów. Oferta ważna jest jedynie dla wagonów drugiej klasy poza pociągami InterCity (szczegóły na stronie słowackich linii kolejowych) i obowiązuje wyłącznie w pociągach kolei państwowych, nie innych przedsiębiorstw, jak np. LEO Express.

Z konkretnych miast

Z Wiednia do Bratysławy

Z lotniska w Wiedniu kursuje bardzo często (co godzinę) autobus do Bratysławy. Przejazd trwa godzinę. Autobus zatrzymuje się przy lotnisku w Bratysławie ("Bratislava,,letisko") lub przy dworcu autobusowym ("Bratislava,,AS MHD") - sprawdź trasę przejazdu konkretnego autobusu. Bilety można zamówić online lub zakupić bezpośrednio u kierowcy. Na cp.sk wyszukaj połączenia z “Wien,,Flughafen Wien” do “Bratislava”.

Transport miejski w Bratysławie

Biletomat w Bratysławie

Po stolicy można się przemieszczać, używając transportu miejskiego (autobusy, tramwaje, trolejbusy). Bilet należy zakupić przed wejściem do pojazdu. Są one do kupienia w kioskach, automatach przy przystankach lub w budynku tuż przy głównym dworcu kolejowym.

Bilety komunikacji miejskiej w Bratysławie można zakupić w pomarańczowych automatach na przystankach autobusowych. Automaty przymują monety euro. Podstawowy bilet 15-minutowy kosztuje 0,70 €, 30-minutowy kosztuje 0,90 €, 60-minutowy kosztuje 1,20 €. Dzieci do lat 15, studenci do lat 25 oraz osoby od 62 lat wzwyż są uprawnione do zniżki 50% (szczegółowy cennik).

Z Budapesztu

Istnieje wiele codziennych połączeń kolejowych między Budapesztem a Nitrą z jedną przesiadką. Podróż trwa 2 godziny i 20 minut. Na Dworcu Zachodnim (Nyugati pályaudvar) należy zakupić bilet do Nové Zámky. Przesiadka w Nové Zámky zazwyczaj trwa kilka minut; można zakupić bilet do Nitry u konduktora pociągu. Na cp.sk wyszukaj połączenia z “Budapest” do “Nitra”.

W Nitrze

Dworzec kolejowy i autobusowy w Nitrze znajdują się obok siebie. SES jest od nich oddalony o 4 km (spójrz na mapę, którą przygotowaliśmy).

Istnieje możliwość dotarcia do kompleksu kongresowego autobusem, jednakże tylko dwa razy na godzinę (w weekendy i wieczorem - raz). Przystanek najbliżej dworca kolejowego nazywa się Rázcestie Železničná stanica, najbliżej dworca autobusowego - Rázcestie Autobusová stanica. W obu przypadkach trzeba przejść 200 m do głównej ulicy (Štefánikova trieda) i przekroczyć jezdnię, a następnie wziąć autobus numer 2 aż do przystanku Šindolka, Dolnohorská (ostatniego przystanku trasy). Przejazd trwa 15 minut. Szczegółowy rozkład autobusów znajduje się na stronie imhd.sk.

Wygodną metodą dotarcia na SES jest taksówka - przejazd kosztuje około 3€. Oto kilka firm taksówkarskich w Nitrze:

Język słowacki

Mała, praktyczna porada: naucz się kilku podstawowych słów po słowacku :) E@I stworzyło portal do nauki słowackiego, Tobie przydadzą się następujące zwroty: https://slovake.eu/learning/intro/phrases.

Podczas SES w naszej esperanckiej księgarni dostępne będą "Slovaka konwersacio skize"- podstawowe rozmówki słowackie.