Letnie Studium Esperanta

Nitra (Słowacja), 12-20 lipca 2019
Tłumaczenie na język polski jest kompletne w 93%. Wszystkie aktualne informacje dostępne są w Esperanto oraz .

Wycieczki

Wszystkie wycieczki są płatne osobno - można je zamówić do 30.06.2019. Jeśli zgłosisz się na całodniową wycieczkę później, nie będziemy mogli zagwarantować Ci wolnego miejsca.

Wycieczki półdniowe

Miasto i zamek Nitra (pieszo)

(8 EUR, 13.07.2019)

Nitra

Nitra to najstarsze miasto Słowacji, wspominane w kronikach już w IX wieku. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 828, kiedy Nitra była siedzibą episkopatu państwa wielkomorawskiego. Nitra jest miastem o szczególnym znaczeniu historycznym. Początki osadnictwa sięgają czasów prehistorycznych, co potwierdzają znaleziska archeologiczne na terytorium miasta. Ziemie te były gęsto zamieszkane już przed 30 tysiącami lat. Obszar współczesnej Nitry był istotnym centrum dla Celtów (setki lat przed Chrystusem), następnie dla Germanów, a ostatecznie dla Słowian. Była ona siedzibą pierwszych znanych władców terytoriów obecnej Słowacji - germańskiego ludu Kwadów (około 396 r. p.n.e.), a od VIII wieku do roku 1108 - siedzibą Księstwa Nitrzańskiego.

Najbardziej znaną pamiątką historyczną jest dominujący nad miastem zamek z XI wieku, przebudowany w XV wieku, a następnie zmieniany w okresie baroku. Jest on zbudowany na miejscu dawnej słowiańskiej osady z IX wieku. Jest pamiątką narodową. Dziś mieści się w nim departament archeologii SAV (Słowacka Akademia Nauk) oraz diecezja. Można tu także zwiedzić katedrę i muzeum diecezjalne.

Więcej informacji na Wikipedii

Topoľčianky

(20 EUR, 18.07.2019)

Topoľčianky
Źródło: Wikimedia Commons

Topoľčianky to niewielka miejscowość z wieloma atrakcjami turystycznymi. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1293. Niemniej jednak, już w VI i VII wieku obszar ten był zamieszkany przez Słowian. Wycieczka, podczas której postaramy się odwiedzić wszystkie atrakcje, posiada urozmaicony program:

Więcej informacji na Wikipedii

Arboretum Mlyňany

(15 EUR, 15.07.2019)

Arboretum Mlyňany
Źródło: Wikimedia Commons

Arboretum Mlyňany Słowackiej Akademii Nauk (arboretum - zbiór drzew i krzewów) to obszar chroniony nieopodal wsi Tesárske Mlyňany i Vieska nad Žitavou (powiat Zlaté Moravce). Zajmuje 67 hektarów. W 1951 roku zostało zadeklarowane jako obszar chroniony. Współcześnie jest centrum naukowym Słowackiej Akademii Nauk.

Założyciel, dr Štefan Ambrózy-Migazzi z Węgier, był od dzieciństwa miłośnikiem botaniki. Wraz ze swoją małżonką ze Zlaté Moravce, Antónią, ufundował zamek pod Vieska nad Žitavou, położony na skraju lasu. W owym lesie rozpoczął próby sadzenia pierwszych nieendemicznych gatunków drzew.

Obecnie arboretum jest najważniejszą instytucją dendrologiczną w Słowacji. W zbiorze znajduje się ponad 2300 gatunków drzew i krzewów z basenu Morza Śródziemnego, Ameryki, Afryki i Azji.

Więcej informacji na Wikipedii

Wycieczki całodniowe

Bratysława

Bratysława
Źródło: Wikimedia Commons

(30 EUR, 16.07.2019)

Odwiedzane miejsca: ruiny zamku Devín, Zamek Bratysławski, Stare Miasto i więcej...

Bratysława jest stolicą Słowacji i jej największym miastem (ponad 425 tysięcy mieszkańców). W mieście tym znajdują się siedziby urzędu prezedenckiego, rządu, parlamentu, rozmaite biura i ministerstwa a także wiele uniwersytetóów, teatrów, muzeów i innych instytucji kultury i nauki. Bratysława położona jest na ob brzegach Dunaju u podnuża Małych Karpat. Miasto znajduje się blisko granicy z Czechami, Austrią i Węgrami. To jedyna na świecie stolica bezpośrednio granicząca z dwoma krajami (Węgry i Austria)

Więcej informacji na Wikipedii

Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica
Źródło: Wikimedia Commons

(30 EUR, 16.07.2019)

Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) jest historycznym miastem w środkowej Słowacji z wielokulturową przeszłością. Znane jest z wydobywania metali (głównie srebra), praw górniczych, administracyjnych i akademickich tradycji. Zejdziemy na dół do podziemnej kopalni w podniebnym muzeum każdy zaopatrzony w hełm, lampę i odpowiedni płaszcz. Po obiedzie w pensjonacie zwiedzimy Stary Zamek, mineralogiczną ekspozycję i sklep z wyroby słowackich artystów. Wycieczkę zakończymy w herbaciarni Divná pani. Miasto wpisane jest na listę UNESKO zabytków kultury.

Więcej informacji na Wikipedii