Výlety
Všetky výlety treba zaplatiť zvlášť – prihlásiť sa na ne je možné do 30.06.2018 (ak sa prihlásite na výlet neskôr, nemôžeme vám zaručiť voľné miesto).
Poldňové výlety
Pešia exkurzia mestom
(8 EUR, 15.07.2018)
Mesto Liptovský Mikuláš má veľmi zaujímavú a bohatú históriu. Počas tejto pešej exkurzie sa dozviete veľa nových a podnetných informácií. Sprevádzať vás bude priamo v esperante profesionálna sprievodkyňa, ktorá dokonale pozná svoje mesto a odpovie vám na všetky otázky. V centre mesta prejdeme spoločne okruh s 12 „naj“ pamiatkami, nahliadneme aj do mestskej synagógy – v ktorej je práve v tomto čase inštalovaná výstava o esperanta a L. L. Zamenhofovi. Výlet ukončíme pred múzeom Janka Kráľa slávnostným odhalením pamätníka – lanovky, venovaného známemu obyvateľovi mesta a esperantistovi Alojzovi Lutonskému.
Vysoké Tatry
(15 EUR, 16.07.2018)
Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Tatranský národný park leží v severozápadnej časti východného Slovenska, na hranici s Poľskom. Súčasne sú Tatry najmenšie veľhory na svete, pretože sa rozprestierajú na len 260 km². Sformovali sa z extrémneho vysočinového reliéfu ako výsledok ľadovcovej aktivity. Z pohľadu turizmu na Slovensku ide o najvýznamnejšie pohorie. Osada Štrbské Pleso pri jazere Štrbské pleso sa stala dôležitým športovým centrom, s lyžiarskymi strediskami a skokanskými mostíkmi.
Výlet bude pomerne nenáročný, bez komplikovaného výstupu na hory, s prekrásnou panorámou okolitých kopcov. Odporúčame však obuť si pohodlnú obuv a byť pripravený na pochod 5-8 km. Trasa povedie okolo Štrbského plesa.
Štrbské pleso je krásne horské jazero ľadovcového pôvodu vo Vysokých Tatrách, na brehu ktorého leží osada Štrbské Pleso. Asi 155 dní v roku je pokryté ľadom. Okolo plesa sa nachádza niekoľko hotelov a turistických obchodov.
Pribylina – skanzen
(12 EUR, 17.07.2018)
Pribylina je dedina, ktorá sa nachádza v prekrásnom prostredí pod úpätím Západných Tatier. Navštívime tam Múzeum liptovskej dediny, múzeum pod holým nebom, kde zistíme, ako vyzerali dediny a ako žili ľudia v regióne počas posledných storočí. Tamojšie budovy sú autentickými príkladmi tradičnej architektúry. Sú premiestnené z dedín, ktoré boli v 70. rokoch 20. storočia zatopené pre výstavbu priehrady, ktorá vytvorila jazero Liptovská Mara.
Nakrátko sa zastavíme aj pri opustenom hoteli Esperanto, kde sa v roku 2007 konal prvý SES. Cestou späť sa zastavíme v dedine Vavrišovo, v ktorej sa nachádza rozhľadňa, z ktorej budete môcť vidieť panorámu okolia.
Demänovská ľadová jaskyňa
(22 EUR, 20.07.2018)
Demänovská ľadová jaskyňa patrí do rozsiahleho jaskynného systému Nízkych Tatier, z ktorého 2 sú otvorené aj pre verejnosť. Býva v nich niekoľko typov netopierov a našli sa tam aj medvedie kosti. Návšteva bude trvať 45 minút, počas ktorých prejdeme viacero rozsiahlych izieb, ako aj úzkych chodieb. Budete sa môcť dozvedieť niečo o vzniku jaskýň a obdivovať rôzne geologické formácie, vrátane najunikátnejšieho prvku tejto jaskyne - krásnych a veľkých ľadových stalaktitov. Nezabudnite sa teplo obliecť: teplota jaskyne v lete sa pohybuje medzi 0,4 a 3 °C! Po návšteve jaskyne nás ešte čaká krátka zastávka na neďalekom jazere, s možnosťou prechádzky v nádhernej tatranskej prírode.
Celodenné výlety
Poludnica
(10 EUR, 18.07.2018)
Vrch Poludnica (1 549 m.n.m.) sa nachádza v Nízkych Tatrách, len niekoľko kilometrov od Liptovského Mikuláša. Lokálni esperantisti zvyknú každú zimu vyjsť na jeho vrchol a priniesť kamene z rôznych častí sveta, ktoré nazbierali počas svojich ciest.
Táto exkurzia uspokojí tých, ktorí majú v obľube aktívny odpočinok: prekonáme výškový rozdiel 900 metrov v priebehu 3 hodín. Určite si so sebou prineste vhodné topánky. Počas výstupu budete môcť obdivovať tatranskú prírodu a z vrcholu je krásny výhľad na Liptovský Mikuláš a dolinu medzi Nízkymi a Východnými Tatrami.
Viac podrobností o vrchu Poludnica, ale aj o pravidelnej každoročnej akcii rovnakého mena nájdete na tejto stránke .
Spišský hrad, Levoča a Poprad
(29 EUR, 18.07.2018)
Spišský hrad je zrúcaninou z 11.storočia, ktorá stojí na vrchu nad dedinou Spišské Podhradie. Jeho vonkajší múr obkolesuje oblasť o veľkosti 41 426 m², práve pre to je tento hradný komplex jeden z najväčších v Európe. Spišský hrad, spoločne s pamiatkami priľahlých miest, patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu Unesco od roku 1993.
Na ceste z hradu sa zastavíme na krátku obhliadku mesta Levoča – Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m). Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km.
A nakoniec, ak nám zvýši čas, sa zastavíme v historickom centre mesta Poprad na krátku prechádzku.
Autobus k jazeru Liptovská Mara / Tatralandia
(10 EUR, 18.07.2018)
Radšej by ste oddychovali ako sa zúčastnili športovej exkurzie? Žiaden problém! Autobus vás odvezie na pláž Liptovskej Mary, kde sa budete môcť slniť a čľapkať dosýtosti.
Budete môcť navštíviť aj blízky Aquapark Tatralandia, ktorý ponúka množstvo rôznych bazénov, tobogánov, sáun… Vstupenku si musíte zaplatiť sami, cenník nájdete na stránkach Tatralandie.