Letná škola esperanta 2018

Liptovský Mikuláš (Slovensko), 14. – 22. júla 2018
Preklad do slovenčiny je hotový na 99 %. Niektoré informácie môžu byť nesprávne. Všetky aktuálne informácie sú v esperantskej verzii stránky.

Výlety

Všetky výlety treba zaplatiť zvlášť – prihlásiť sa na ne je možné do 30.06.2018 (ak sa prihlásite na výlet neskôr, nemôžeme vám zaručiť voľné miesto).

Poldňové výlety

Pešia exkurzia mestom

(8 EUR, 15.07.2018)

Podrobnosti už čoskoro.

Vysoké Tatry

Popradské pleso
Zdroj: Wikimedia Commons

(15 EUR, 16.07.2018)

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Tatranský národný park leží v severozápadnej časti východného Slovenska, na hranici s Poľskom. Súčasne sú Tatry najmenšie veľhory na svete, pretože sa rozprestierajú na len 260 km². Sformovali sa z extrémneho vysočinového reliéfu ako výsledok ľadovcovej aktivity. Z pohľadu turizmu na Slovensku ide o najvýznamnejšie pohorie. Osada Štrbské Pleso pri jazere Štrbské pleso sa stala dôležitým športovým centrom, s lyžiarskymi strediskami a skokanskými mostíkmi.

Výlet bude pomerne nenáročný, bez komplikovaného výstupu na hory, s prekrásnou panorámou okolitých kopcov. Odporúčame však obuť si pohodlnú obuv a byť pripravený na pochod 10-13 km. Trasa povedie od Štrbského plesa po Popradské pleso, so zastávkou na symbolickom cintoríne (na pamiatku turistom, ktorí zahynuli v Tatrách).

Štrbské pleso je krásne horské jazero ľadovcového pôvodu vo Vysokých Tatrách, na brehu ktorého leží osada Štrbské Pleso. Asi 155 dní v roku je pokryté ľadom. Okolo plesa sa nachádza niekoľko hotelov a turistických obchodov.

Panoramatický pohľad zo Štrbského plesa
Zdroj: Wikimedia Commons

Pribylina – skanzen

(12 EUR, 17.07.2018)

Podrobnosti už čoskoro.

Demänovská ľadová jaskyňa

(22 EUR, 20.07.2018)

Demänovská ľadová jaskyňa
Zdroj: Wikimedia Commons

Demänovská ľadová jaskyňa patrí do rozsiahleho jaskynného systému Nízkych Tatier, z ktorého 2 sú otvorené aj pre verejnosť. Býva v nich niekoľko typov netopierov a našli sa tam aj medvedie kosti. Návšteva bude trvať 45 minút, počas ktorých prejdeme viacero rozsiahlych izieb, ako aj úzkych chodieb. Budete sa môcť dozvedieť niečo o vzniku jaskýň a obdivovať rôzne geologické formácie, vrátane najunikátnejšieho prvku tejto jaskyne - krásnych a veľkých ľadových stalaktitov. Nezabudnite sa teplo obliecť: teplota jaskyne v lete sa pohybuje medzi 0,4 a 3 °C!

Celodenné výlety

Poludnica

(10 EUR, 18.07.2018)

Vrch Poludnica (1 549 m.n.m.) sa nachádza v Nízkych Tatrách, len niekoľko kilometrov od Liptovského Mikuláša. Lokálni esperantisti zvyknú každú zimu vyjsť na jeho vrchol a priniesť kamene z rôznych častí sveta, ktoré nazbierali počas svojich ciest.

Táto exkurzia uspokojí tých, ktorí majú v obľube aktívny odpočinok: prekonáme výškový rozdiel 900 metrov v priebehu 3 hodín. Určite si so sebou prineste vhodné topánky. Počas výstupu budete môcť obdivovať tatranskú prírodu a z vrcholu je krásny výhľad na Liptovský Mikuláš a dolinu medzi Nízkymi a Východnými Tatrami.

Tento výhľad vás čaká na vrchole Poludnice (samozrejme bez snehu)

Spišský hrad a Poprad

(29 EUR, 18.07.2018)

Spišský hrad je zrúcaninou z 11.storočia, ktorá stojí na vrchu nad dedinou Spišské Podhradie. Jeho vonkajší múr obkolesuje oblasť o veľkosti 41 426 m², práve pre to je tento hradný komplex jeden z najväčších v Európe. Spišský hrad, spoločne s pamiatkami priľahlých miest, patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu Unesco od roku 1993.

Spišský hrad
Zdroj: Wikimedia Commons

Poprad: Podrobnosti už čoskoro.

Autobus k jazeru Liptovská Mara / Tatralandia

(10 EUR, 18.07.2018)

Radšej by ste oddychovali ako sa zúčastnili športovej exkurzie? Žiaden problém! Autobus vás odvezie na pláž Liptovskej Mary, kde sa budete môcť slniť a čľapkať dosýtosti.

Budete môcť navštíviť aj blízky Aquapark Tatralandia, ktorý ponúka množstvo rôznych bazénov, tobogánov, sáun… Vstupenku si musíte zaplatiť sami, cenník nájdete na stránkach Tatralandie.