Letní škola esperanta 2018

Liptovský Mikuláš (Slovensko), 14.–22. července 2018

Výlety

Všechny výlety je nutno zaplatit zvlášť – přihlásit se na ně je možné do 30.06.2018. Pokud se přihlásíte na výlet později, nemůžeme vám zaručit volné místo.

Půldenní výlety

Pěší výlet do města

(8 EUR, 15.07.2018)

Informace doplníme brzy.

Vysoké Tatry

Popradské pleso
Zdroj: Wikimedia Commons

(15 EUR, 16.07.2018)

Vysoké Tatry (v esperantu „Altaj Tatroj“, polsky „Tatry Wysokie“) jsou nejvyšším pohořím Slovenska a Polska. Tatranský národní park (TANAP) leží v severozápadní části východního Slovenska, na hranici s Polskem. Současně jsou Tatry nejmenšími velehorami na světě, protože se rozprostírají na ploše pouhých 260 km². Zformovaly se z extrémního vysočinového reliéfu jako výsledek ledovcové aktivity. Z pohledu turismu na Slovensku jde o nejvýznamnější pohoří. Osada Štrbské Pleso u jezera Štrbské pleso se stala důležitým sportovním centrem s lyžařskými středisky a skokanskými můstky.

Výlet bude poměrně nenáročný, bez komplikovaného výstupu na hory, s překrásným panoramatem okolních kopců. Doporučujeme však nachystat si pohodlnou obuv a počítat s pochodem 10-13 km. Trasa povede od Štrbského plesa po Popradské pleso, se zastávkou na symbolickém hřbitově (na památku turistům, kteří zahynuli v Tatrách).

Štrbské pleso je krásné horské jezero ledovcového původu ve Vysokých Tatrách, na jehož břehu leží osada Štrbské Pleso. Přibližně 155 dní v roce je pokryté ledem. Okolo plesa se nachází několik hotelů a turistických obchodů.

Panoramatický pohled ze Štrbského plesa
Zdroj: Wikimedia Commons

Pribylina – skanzen

(12 EUR, 17.07.2018)

Informace doplníme brzy.

Demänovská ledová jeskyně

(22 EUR, 20.07.2018)

Demänovská ledová jeskyně
Zdroj: Wikimedia Commons

Demänovská ledová jeskyně patří do rozsáhlého jeskynního systému Nízkých Tater, z nichž dvě jsou přístupné veřejnosti. Žije v ní několik druhů netopýrů a byly v ní nalezeny medvědí kosti. Prohlídka bude trvat 45 minut, během kterých projdeme několik velkých sálů a úzkých chodeb. Budete se moct dozvědět o vzniku jeskyní a obdivovat zajímavé geologické útvary, včetně zcela unikátního jevu: velkých a krásných ledových stalaktitů. Pamatujte na teplé oblečení – teplota v jeskyni se v létě pohybuje mezi 0,4 a 3 °C!

Celodenní výlety

Hora Poludnica

(10 EUR, 18.07.2018)

Hora Poludnica (1 549 m n. m.) se nachází v Nízkých Tatrách, několik kilometrů od Liptovského Mikuláše. Místní esperantisté mají ve zvyku vystupovat na horu každou zimu a přinášet na ni kameny z různých částí světa, které posbírali během svých cest.

Tento výlet bude vyhovovat každému, kdo dává přednost aktivnímu volnu: vystoupáme 900 m asi za 3 hodiny. Určitě si vezměte dobré boty. Během výstupu budete moct obdivovat tatranskou přírodu a z vrcholu je nádherný výlet na Liptovský Mikuláš a údolí mezi Nízkými a Západními Tatrami.

Takový výhled vás čeká na vrcholu Poludnice (ale bez sněhu, samozřejmě)

Spišský hrad a Poprad

(29 EUR, 18.07.2018)

Spišský hrad je zříceninou hradu z 11. století, který stojí na hoře nad obcí Spišské Podhradie. Jeho vnější zeď obepíná území o rozloze 41 426 m², díky čemuž je tento hradní komplex jeden z největších v Evropě. Spišský hrad spolu s památkami z blízkých měst náleží do Světového dědictví UNESCO od roku 1993.

Spišský hrad
Zdroj: Wikimedia Commons

Poprad: Informace doplníme brzy.

Autobus k jezeru Liptovská mara / Tatralandia

(10 EUR, 18.07.2018)

Chcete místo sportování na výletě odpočívat? Žádný problém! Autobus vás zaveze na pláž u jezera Liptovská mara, kde můžete chytat bronz a koupat se.

Taky můžete navštívit přilehlý vodní park Tatralandia, který nabízí rozmanité bazény, tobogány, sauny… Vstupenku je nutné zaplatit zvlášť, ceník je na webu Tatralandie.